Dekoracje bożonarodzeniowe na całym świecie

  Czy w każdym kraju jest zwyczaj dekorowania domu na święta?

  Święta Bożego Narodzenia to czas magii, tradycji i wspólnego spędzania czasu z rodziną. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów świąt jest dekoracja domu. Czy zwyczaj dekorowania domu na Boże Narodzenie występuje w każdym kraju? Przyjrzyjmy się tej kwestii bliżej.

  Zachód Europy

  W krajach zachodniej Europy, takich jak Niemcy, Francja, Wielka Brytania czy Hiszpania, dekoracje świąteczne są nieodłącznym elementem przygotowań do Bożego Narodzenia. Choinki, girlandy, bombki i światełka zdobią domy i ulice, tworząc atmosferę magicznych świąt.

  Skandynawia

  W krajach skandynawskich, takich jak Szwecja, Norwegia, Dania i Finlandia, dekorowanie domu na święta ma długą tradycję. W tych krajach choinki są często naturalne, a dekoracje wykonane są z materiałów znalezionych w przyrodzie, takich jak gałązki sosny i świece.

  Europa Środkowa i Wschodnia

  W krajach Europy Środkowej, takich jak Polska, Czechy czy Węgry, dekoracje świąteczne są równie popularne. Choinka jest kluczowym elementem dekoracji, a świąteczne stoły uginają się od potraw.

  Zwyczaje świąteczne w różnych krajach - dekoracje

  Stany Zjednoczone

  W Stanach Zjednoczonych Boże Narodzenie to okres intensywnego dekorowania domów. Niektórzy mieszkańcy przygotowują prawdziwe „świąteczne królestwa” z tysiącami migoczących światełek i dekoracji. Wszyscy marzą, aby Święta Bożego Narodzenia i domy wyglądały właśnie tak jak w amerykańskich filmach.

  Australia i Nowa Zelandia

  W krajach południowej półkuli, takich jak Australia i Nowa Zelandia, Boże Narodzenie przypada na lato. Mimo to tradycja dekorowania domów jest silnie zakorzeniona. Jednak dekoracje często nawiązują do charakterystycznych australijskich i nowozelandzkich motywów, takich jak eukaliptus czy kangury.

  Azja

  W krajach azjatyckich, chrześcijanie obchodzą Boże Narodzenie zgodnie z tradycją, ale zwyczaj dekorowania domów nie jest tak powszechny jak w Europie czy Ameryce Północnej. W Chinach i Japonii Boże Narodzenie nie jest tradycyjnym świętem, ale coraz częściej można zobaczyć choinki i dekoracje w centrach handlowych.

  Afryka

  W Afryce dekorowanie domów na Boże Narodzenie jest praktykowane głównie w krajach o dużej społeczności chrześcijańskiej, takich jak Nigeria czy Kenia. Jednak w wielu innych częściach kontynentu Boże Narodzenie jest obchodzone inaczej, zgodnie z lokalnymi tradycjami.

  Podsumowanie

  Zwyczaj dekorowania domu na Boże Narodzenie jest bardzo rozpowszechniony na całym świecie, ale charakter dekoracji, ich rodzaj i forma różnią się w zależności od kultury i tradycji danego kraju. Jednak niezależnie od miejsca na mapie, Boże Narodzenie to czas, który łączy ludzi w jednym wspólnym celu – celebrowaniu magii świąt i wspólnego spędzania czasu z bliskimi.